poniedziałek, 20 listopada 2017

Cudowny obraz Maryi w Absam w Tyrolu

Bazylika Mniejsza św. Michała w Absam pod Innsbruckiem (niem. Basilika St. Michael), Tyrol, Austria, słynie z cudownego obrazu Madonny, który ukazał się na szybie pobliskiego domu 17 stycznia  1797 roku.
Mimo wielu badań okoliczności powstania tego obrazu pozostają zagadką ("nie stworzony ludzką ręką"), której naukowcy nie są w stanie rozwiązać po dziś dzień. Szybę z wizerunkiem Maryi (wysokość na 18 cm i szerokość na 15 cm) przeniesiono do miejscowego  kościoła. Z tego powodu mało znane tyrolskie Absam często bywa nazywane drugą Guadelupą.
Bazylika św. Michała w Absam w Tyrolu
Art Prints
Historia Cudownego obrazu Maryi w Absam
Brat Rosiny, Johann Puecher w obecności dwóch świadków relacjonował:
"Moja siostra Rosina Bucher w wieku 18 lat siedziała po południu przy oknie na parterze zajęta szyciem. Podniosła wzrok i zobaczyła narysowany na szybie wizerunek Matki Boskiej. Lekko wystraszona zawołała matkę, która była w innej części pokoju. Matka pomyślała, że być może zdarzył się wypadek w kopalni, w której z ojcem pracowaliśmy. Powiedziała siostrze, że muszą się pomodlić, co też się stało. Potem matka starała się zetrzeć wizerunek szmatką obraz ciągle pojawiał się na nowo. Miało to miejsce we wtorek, a w czwartek z ojcem wróciliśmy do domu. Miałem wtedy 16 lat i wszystko doskonale pamiętam".
(tłumaczenie własne za: hall-wattens.at)
Cudowny Obraz Matki Boskiej w bazylice Absam w Tyrolu
Art Prints
Obraz 21 lutego przewieziono do stolicy Tyrolu, Innsbrucka. Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku, matematyk Franz von Zollinger, profesor chemii dr Schöpfer, słynny malarz fresku Josef Schöpf z Telfs oraz dwaj mistrzowie szklarscy Schwänninger i Appeller sprawdzili obraz w obecności duchownych i przedstawicieli świeckich.
Bazylika w Absam - wnętrze
Dokonawszy dokładnych badań, stosując chemikalia, spirytus i tarcie, a także różnymi płynami, wizerunek zniknął ale wkrótce znów pojawił się dokładnie tak, jak  wcześniej. Szlifierze użyli politury ale to też nie dało efektu.
Bazylika w Absam - ołtarz boczny z Cudownym Obrazem Matki Boskiej
W końcu  Apeller, szklarz, próbował usunąć go za pomocą wilgotnego papieru ściernego, a następnie wypolerował za pomocą specjalnych środków chemicznych do czyszczenia szkła ołowianego (kauteryzacja). Rezultatem było czyste i czyste szkło, obraz chwilowo zniknął.
Wejście do Bazyliki w Absam

Jako, że udało się usunąć częściowo obraz, komisja śledcza raport zakończyła stwierdzeniem:  "W wyniku dochodzenia należy przyjąć dość naturalną przyczynę, dlatego obraz nie powinien być uważany za cud"(Dokument w archiwum Parafii Absam i Thaur).
Tej interpretacji sprzeciwił się historyk Georg Tinkhauser (+1873), który wyraził wątpliwości co do naturalnego pochodzenia obrazu.
Dla wiernych w Absam i w całym Tyrolu nie było pomyłki. "Gdzie przebywa Syn, tam też musi być miejsce dla Matki!" Takie były słowa wiernych uczestniczących w procesji, która  podążała za cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny wśród dźwięków wszystkich dzwonów. Miało to miejsce 24 czerwca 1797 r. Cudowny obraz wrócił do Absam.
Początkowo obraz został umieszczony na głównym ołtarzu ale teraz znajduje się pod freskiem gotyckiej Madonny - aby wszyscy mogli go zobaczyć.
Bazylika w Absam - fresk sufitowy autor Josef Anton Zoller
Od tego czasu niezliczeni pielgrzymi odwiedzili Absam, aby szukać pociechy i pomocy modląc się o wstawiennictwo przed  wizerunkiem Matki Boskiej. Na przykład 17 czerwca 1863 roku Franziska Zangerle, która wówczas ze względu na chorobę nogi mogła poruszać się tylko o kulach i od siedmiu miesięcy nie mogła mówić, po tym jak spędziła na kolanach przed obrazem na szkle jedną godzinę, nagle wstała zdrowa i mogła mówić.
Bazylika Absam - wizerunek Cudownego Obrazu nad wejściem do kościoła
Bazylika w Absam jest też popularnym miejscem ślubów. Pary z całego Tyrolu, a także z Bawarii pragnęły i pragną zawrzeć związek małżeński przed obliczem Matki Bożej. Jest także miejscem najważniejszych uroczystości w Tyrolu - zarówno patriotycznych jak i religijnych.
Rozpatrując kwestię autentyczności obrazu Maryi z Absam trudno uwierzyć, że obraz powstał ręką młodej wiejskiej dziewczyny lub innej osoby z jej otoczenia. Obraz cechuje niepowtarzalność (brak odpowiedników) i artyzm. Matka Bożą na obrazie ma oczy charakterystyczne dla ikon grecko-bizantyjskich, które w tamtych czasach nie były w Tyrolu rozpowszechnione.
Bazylika w Absam - wystrój wnętrza
Ciekawostka - kolejny cud?
Para narzeczonych z Mühlbach w południowo-wschodniej Bawarii, Maria Tauber-Peintner (1855-1930) i piekarz Isidor Rieger (1860-1912), zawarli ślub w kościele w Absam 13 lipca 1885 roku. Ich córka Maria została później matką...Papieża Benedykta XVI, Josepha Ratzingera.
"Madonnę w szkle" opisał znany badacz fenomenu Reinhard Habeck w książce książce "Wundersame Platze in Osterreich".
Wojciech Gatz
Fot. Elżbieta Fazel
Źródła:  Mój brat, Papież - Georg Ratzinger, rozaniec.info,
paranormalnosc.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz