Notatki z podróży
Kamienica przy ul. Solankowej 30 w Inowrocławiu, w stylu neorenesansu niderlandzkiego z tablicą pamiątkową upamiętniającą pobyt w roku 1927 pisarza Stanisława Przybyszewskiego wraz z byłą żoną Jana Kasprowicza - Jadwigą, poślubioną w Urzędzie Stanu Cywilnego w Inowrocławiu 11 kwietnia 1905 r.
"Dom Przybyszewskiego" w Inowrocławiu. Fot. Elżbieta Fazel
Przybyszewski - jeden z liderów tzw. Młodej Polski urodził się 6 maja 1868 roku w pobliskim Łojewie. Zmarł 23 listopada 1927 roku w dworku Józefa Znanieckiego w Jarontach.
Stanisław Przybyszewski i Jadwiga Przybyszewska
O "twórczości" modernisty ("cierpiącego egzystencjonalisty") i ówczesnego skandalisty - celebryty Przybyszewskiego mam swoje zdanie. Kiedyś zwierzył się przyjacielowi, że jak ludzie zorientują się, że nie ma talentu, to przestaną go czytać. Tak też się stało. Przybyszewski jest jakby kwintesencją alkoholizmu w bohemie. Podobno zainspirował Edwarda Muncha do namalowania słynnego "Krzyku". Wydaje mi się, że Munch Przybyszewski zainspirował Muncha będąc po prostu na kacu.
"Przybyszewski sięgnął bruku" - płaskorzeźba chodnikowa z domem na ul. Królowej Jadwigi, w którym krótko mieszkał.
Niestety, alkoholizm mu nie wystarczał. Jego użycie usłane jest cierpieniami (także nagłymi zgonami) kobiet, które były z nim związane. O swoje dzieci w ogóle nie dbał.
Grób Przybyszewskiego w Górze pod Inowrocławiem
Przed śmiercią nawrócił się na wiarę katolicką i przeprosił za krzywdy wyrządzone innym. Został pochowany w Górze, na uprzednio upatrzonym sobie miejscu. Cztery lata po śmierci Przybyszewskiego w 1931 roku ze składek społecznych mieszkańców Kujaw wzniesiono nagrobek w kształcie wysokiej kolumny zwieńczonej krzyżem, z medalionem i inskrypcją.
Wojciech Gatz
Zdjęcia za: Veturo.pl, geni.com, Domena Publiczna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz