Silno, chata Kosznajdrów
Fot Zuzanna Grabska, zdjęcie ze strony www.krajoznawcy.info.pl
|
Kosznajderskie nazwiska, to: Rhode, Panske, Senske, Rink, Pankau, Schwemin, Semrau, Latzke, Patzke, Janowitz, Wollschläger, Risop, Behrendt, Musolf, Nelke, Weinland, Papenfuss, Gersch, Brauer, Schreiber, Thiede, Theus, Gatz, Hoppe, Kuchenbecker, Scheffler, Schwanitz, Klinger, Schmelter, Warnke, Rosentreter, Isbaner, Fethke, Ruhnke i Folleher.
Wybitni przedstawiciele: Joseph Rink, ksiądz z Gdańska, stworzył Kosznajdrom „spiżowy pomnik” w postaci serii publikacji z najważniejszą książką „Historia Kosznajderii 1772-1919” wydaną w Gdańsku w 1932 r. Paul Panske, autor szeregu rozpraw naukowych dotyczących społeczności Kosznajderskiej, Augustyn Rosentreter, biskup Chełmiński (1898-1926).
Na podstawie: W. Jastrzębski (red.), 2003; Kosznajderia - kraina i ludzie między Chojnicami a Tucholą (XV-XX w.),Bydgoszcz-Tuchola 2003. W. Lewandowski, 2003; "Atlantyda leży za Tucholą" i "Ciekawostki o Kosznajderii", Gazeta Wyborcza, Bydgoszcz, 12-09-2003.
Wojciech Gatz - Kosznajder, 2008
Moja rodzina ze strony babci ma korzenie kosznajderskie. Po I wojnie światowej sprzedali gospodarstwo rolne koło Brus i przeprowadzili się do Dąbrówki. Matka babci z domu Skwierawska wyszła za mąż za Kosznajderskie. Ich dzieci miały polskie imiona: Broniaława, Władysława, Władysław. Babcia wyszła za mąż za polskiego nauczyciela kaszubskiego pochodzenia. Dziadek, kierownik poczty byli Polakami. Babci siostry i bracia założyli rodziny z Kosznajdrami. Wszyscy czuli się u siebie i wzajemnie się nszanowali, odwiedzali.
OdpowiedzUsuń