poniedziałek, 17 sierpnia 2020

Historia pałacu we wsi Topolno

Topolno to obecnie niewielka wieś w pow. świeckim w woj. kujawsko-pomorskim, licząca kilkaset mieszkańców. O dawnym znaczeniu Topolna świadczy piękny barokowy kościół i historia pałacu położonego nieopodal. Topolno należało do rodów magnackich, które zauroczone  pięknem doliny dolnej Wisły wybrali sobie to właśnie miejsce na rezydencję.  Ze względu na żywy tu kult maryjny i obecność paulinów, Topolno nazywane było Częstochową Północy.

Historia Doliny Dolnej Wisly. Palac w Topolnie. Rody magnackie na Pomorzu.
Pałac we wsi Topolno

Dawniej przez Topolno przebiegał szlak handlowy. Była tu też osada, która strzegła przeprawy przez Wisłę. Pierwsze wzmianki o wsi granicznej Topolno pochodzą z 1239 r. Za czasów Świętopełka II, księcia pomorskiego wieś wchodziła w skład kasztelanii świeckiej. W XVI i XVII w. wieś należała do Konarskich, w XVIII w. do Czapskich a w XIX w. do Jeżewskich.

Dalie w ogrodach palacowych. Zabytki Doliny Dolnej Wisly. Palace klasycytyczne na Pomorzu.
Dalie wokół stawu pałacowego w Topolnie

Możliwość kupna zdjęcia via bestelle.net Kliknij Tu

W XVII w. kasztelan gdański Stanisław Konarski wystawił w Topolnie modrzewiowy dwór, w którym znajdowała się biblioteka z rzadkimi zbiorami, archiwa rodzin Czapskich, Konarskich i Jeżewskich, rzeźby, galeria obrazów Bacciarellego, okazy starej broni i monet a także zbiory saskiej porcelany i włoskich fajansów. Również w XVII w. sprowadzono tu Paulinów, którzy mieli strzec cudownego obrazu MB, objawionego w 1583 r. Konarscy wybudowali dla nich specjalne zabudowania klasztorne.

Sanktuaria Maryjne na Pomorzu. Kult Maryjny. Koscioly barokowe. Topolno wies.
Barokowy kościół w Topolnie

Więcej o kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Topolnie i pięknej legendzie z nim związanej Kliknij Tu

Ostatnim XIX-wiecznym właścicielem majątku był przybyły z Litwy Włodzimierz Kubicki - Piotluch. Za jego rządów, w 1890 r. pałac spalił się wraz ze zbiorami. Na jego miejscu ok. 1891 r. dziedzic wybudował obecny budynek, lecz nie zdążył już w nim zamieszkać. W 1896 r. sprzedał wieś Komisji Kolonizacyjnej, która rozparcelowała grunta i sprowadziła tu osadników niemieckich.

Figura Matki Bozej w ogrodzie palacowym w Topolnie. Kult Maryjny. Historia doliny dolnej Wisly.
Grota Maryjna w ogrodzie przy pałacu w Topolnie

Resztówkę wraz z pałacem w 1920 r. kupiła Maria Karłowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Prowadziła tu podobną działalność, jak w innych swoich tego typu placówkach. Siostry opiekowały się dziewczętami upadłymi, które odbywały resocjalizację poprzez pracę w gospodarstwie i naukę.

Medalion na fasadzie pałacu w Topolnie.

Placowka Opiekunczo - Wychowawcza dla dziewczat im. Blogosławionej Marii Karlowskiej
Bł. Maria Karłowska

W Topolnie na przestrzeni wieków przebywał szereg znanych postaci: król Szwecji Karol XII, Napoleon, Hitler, król Polski Stanisław Leszczyński. W 1635 r. otrzymało ono prawa miejskie.

4 września 1939r. przeprawę przez Wisłę w okolicach Topolna  wizytował Adolf Hitler. Hitler przesunął wizytację ze względu na potwierdzone informacje o próbie zamachu na niego. W okresie II wojny światowej w budynku pałacu mieścił się sztab wojsk niemieckich, zaś na piętrze ulokowano obóz dla jeńców wojennych.

Po 2. wojnie pałac oddany został siostrom pasterkom, które prowadzą tu Placówkę Opiekuńczo - Wychowawcza dla dziewcząt im. Błogosławionej Marii Karłowskiej.

Widok na prawy brzeg Wisly z okolic Topolna. Krajobrazy wislanskie.
Widok na prawy brzeg Wisły

Pałac w Topolnie otoczony był kiedyś pięknym parkiem o pow. ok. 5 ha. Niewiele jednak z niego zostało. Dziś to głównie nieużytki.

Za: Tablice informacyjne we wsi Topolno.

English Summary
The last owner of Topolno built this palace at the end of the 19th century. However, he died before the construction was completed. The construction was completed by the next owner - Bl. Maria Karłowska, founder of the Congregation of the Pastoral Sisters. Pastoral Sisters run here a Girls Halfway House to this day.

/woga/
Fot. Elisabeth Fazel.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza