sobota, 8 sierpnia 2020

Stary Młyn we wsi Gruczno

Tym razem zahaczyliśmy o malowniczą i pięknie utrzymaną wioskę o nazwie Gruczno, która leży w powiecie świeckim w woj. kujawsko-pomorskim.

Stary młyn we wsi Gruczno. Zdjęcie w większej rozdzielczości na portalu 500px.com Tutaj

Dolina Dolnej Wisły. Zabytki Pomorza. Zabytkowe młyny.
Stary młyn we wsi Gruczno

Wielokrotnie piszemy, że warto zboczyć z głównych tras i zapuścić się w wiejskie drogi. W zasadzie co wieś lub miasteczko, to znajdujemy coś ciekawego. Niejednokrotnie bardziej ciekawego od znanych obiektów pokazywanych w folderach. Przede wszystkim można porozmawiać z ciekawymi ludźmi, którzy historię danego miejsca mają w małym palcu. Jest więc nadzieja, że historia "Polski powiatowej" nie zaginie.
Wsie Pomorza. Dolina Dolnej Wisły.
Wieś Gruczno
Gruczno było kiedyś dużą wsią - jedną z największych na Pomorzu. Jej udokumentowane początki sięgają VII wieku. Niestety zniszczenia i wymordowanie ludności w czasie Potopu Szwedzkiego spowodowały, że Gruczno nie osiągnęło już dawnej świetności.

Stary Młyn w Grucznie
Zabytkowe młyny. Zabytki Pomorza.
Budynek o ścianach z pruskiego muru, stary młyn w Grucznie zbudowany został w 1888 r. przez Niemca, Hermana Pauly’ego. Położony jest u podnóża wysoczyzny, której część nazywana jest Górą św. Jana, a po kociewsku Święta Jona. To właśnie na jej szczycie od VII do początków XIII w. istniały osada i gród co udowodniły wykopaliska.
Krajobrazy doliny Wisły. Okolice Gruczna. Pomorskie krajobrazy.
Dolina Dolnej Wisły w okolicach Gruczna

Młyn do 1949 r. napędzała woda z pobliskiej strugi, później urządzenia napędzane były elektrycznie. Młyn działał aż do 1998 r. Wewnątrz zachowały się oryginalne urządzenia produkcyjne.  Na początku XXI wieku  obiekt został wykupiony przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, którego jest obecnie siedzibą. To uratowało go zapewne od stania się kolejną ruiną.
Kościoły neogotyckie na Pomorzu.
Neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela w Grucznie, koniec  XVIII wieku

Jak zwykle mieliśmy szczęście ponieważ przed młynem spotkaliśmy  pana dr Jarosława Pająkowskiego, dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz założyciela Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły.  Dr Pająkowski jest także jednym z pomysłodawców Festiwalu Smaku w Grucznie podczas, którego promowane są produkty lokalne, tradycyjne i ekologiczne.  Niestety, Festiwal Smaku w tym roku się nie odbędzie z wiadomych przyczyn. W zamian organizowane są do końca października spotkania edukacyjne dotyczące  pszczelarstwa.

English Summary
Historic mill constructed in 1888 in Gruczno village. The mill ceased operations in 1998 and  now is the seat of the Society of Friends of the Lower Vistula River Valley, north-central Poland.

W pobliżu Gruczna warto zobaczyć:

/woga/
Fot. Elżbieta Fazel.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza