sobota, 11 sierpnia 2018

Kościół we wsi Topolno - barokowa perła nad dolną Wisłą

Notatki z podróży - barokowy kościół w Topolnie

Ten barokowy kościół zdecydowanie odróżnia się od innych - w większości poniemieckich świątyń ulokowanych w dolinie dolnej Wisły.
Dolina Dolnej Wisły, Polskie Kościoły Barokowe
Barokowy kościół w Topolnie

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny we wsi Topolno, pow. Świecie, woj. kujawsko-pomorskie, będący Sanktuarium Maryjnym to piękny przykład architektury barokowej w stylu nadwiślańskim. Zbudowany został w latach 1681-1683 z fundacji braci Adama Konarskiego, proboszcza fromborskiego, kanonika płockiego i sekretarza królewskiego oraz Andrzeja Konarskiego, właściciela Topolna.
Sama jego forma i rozmiar może świadczyć o zamożności fundatorów i liczebności ludności pobliskich wiosek.
Kościół we wsi Topolno
Wyposażenie kościoła pochodzi z końca XVI wieku i pierwszej połowy XVII. Niestety, ze względu na późną porę nie dane było nam podziwiać wnętrza nadwiślańskiej świątyni. Kościół był zamknięty.
W 1684 wybudowano tu obiekty klasztorne i sprowadzono z Częstochowy Ojców Paulinów. którzy opiekowali się parafią w Topolnie do roku 1811 czyli do czasu kasaty zakonu przez władze pruskie. Topolno było najbardziej wysuniętą na północ placówką Ojców Paulinów – jedyną na Pomorzu. Obecnie jest to kościół parafialny.
Przed świątynią można zobaczyć dzwon odlany w Gdańsku w 1744 r. przez ludwisarza Jana Gotfryda Schlaubitz.
Jak wspomnieliśmy, kościół był zamknięty. Opisy wnętrza pochodzą z internetu - ze strony pruszcz.pl Zdjęcia wnętrza za topolno.pelplin.opoka.org.pl

Na szczególną uwagę zasługuje Cudowny Obraz Matki Boskiej z XV-XVI wieku, wykonany na świerkowym drewnie przez nieznanego autora w stylu jasnogórskim.
Cudowny Obraz Matki Boskiej - kościół w Topolnie
Piękna jest legenda związana z ulokowaniem tego obrazu w kościele w Topolnie. Przytoczymy ją w całości za portalem pruszcz.pl
"Jak głosi podanie ludowe obraz przypłynął nurtem Wisły w 1583 roku. Podczas uroczystości Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nad rzeką ukazała się niasamowita jasność. Zaciekawieni ludzie pobiegli na brzeg i zobaczyli obraz Matki Boskiej oparty o pień Topoli. By go wyłowić płynęli z trzech stron łódkami. Uratowany obraz umieszczono obok Bożej Męki, która stała przy drodze do Grabowa. Na cześć temu zdarzeniu mieszkańcy wsi zbudowali skromną kapliczkę, a później Samuel Konarski (chorąży i wojewoda pomorski) zbudował w Topolnie drewniany kościółek.
Kościół w Topolnie - ołtarz główny
Obraz stał się miejscem licznych pielgrzymek. Tradycja ludowa przekazuje, że ok. 100 lat później dziedzicowi Topolna Andrzejowi Konarskiemu i jego żonie oraz księdzu kapłanowi we śnie objawiła się Najświętsza Panienka, która poleciła, aby jej obraz przeniesiono do innego miejsca, gdzie doznałaby większej czci. Nikt jednak nie zaprzątał sobie tym głowy. Wtedy obraz zniknął z tymczasowego drewnianego kościółka. Obraz pojawiał się i znikał w miejscu, w którym stoi obecny kościół. Gdy dowiedział się o tym Adam Konarski, wojewoda malborski i proboszcz kapituły warmińskiej, postanowił z bratem Andrzejem zbudować nowy kościół. Budowa trwała w latach 1681-1683, a w 1684 r. przeniesiono obraz Matki Boskiej do murowanego kościoła".
Parę kilometrów obok - we wsi Grabowo przy drodze do Chrystkowa znajduje się piękna Maryjna kapliczka przydrożna. Jedna z najstarszych na Pomorzu Gdańskim. Czy to w niej ulowano pierwotnie Cudowny Obraz, który teraz znajduje się w kościele w Topolnie?
Kapliczka Maryjna w Grabowie

We wspomnianym Chrystkowie znajduje się piękna stara mennonicka drewniana chata, którą obowiązkowo trzeba zobaczyc.
Chata mennonicka w Chrystkowie
Zabytkowy młyn w Grucznie Historyczny młyn we wsi Gruczno
O pałacu w Topolnie Kliknij Tu

Wojciech Gatz
Fot. Elżbieta Fazel - oprócz wskazanych w tekście.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza