niedziela, 19 sierpnia 2018

Drewniany kościół we wsi Parlin

Notatki z podróży

Wieś Parlin na Pałukach, w gm. Dąbrowa, 9 km na pn. od Mogilna, woj. kujawsko-pomorskie, jest obecnie niewielka ale ma  za to wielką i ciekawą historię. Sama osada powstała ok. 1300 roku.
The wooden Church of St. Lawrence (17th c.) in Parlin village, Pałuki region, central Poland.
W centrum wsi na wzniesieniu (wyglądającym na sztuczne) stoi kościół drewniany pw. św. Wawrzyńca zbudowany w XVII w. Jest to świątynia o konstrukcji zrębowej z węższym prezbiterium. Do niej dobudowana została murowana zakrystia. Wyposażenie wnętrza jest barokowe. W ołtarzu z XVIII w. można zobaczyć obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Pod koniec XVIII wieku lub w 1. połowie XIX stulecia wystawiono wolnostojącą dzwonnicę. 
Drewniany kościół we wsi Parlin

Wooden country church surounded by green trees by Elisabeth Fazel on 500px.com
Available to buy via 500px: Wooden church in Parlin village Poland

Pierwszy drewniany kościół w Parlinie powstał w 1357 roku. 8 lipca 1383 roku wieś Parlin uległa spustoszeniu w czasie wojny sąsiedzkiej Grzymalitów z Nałęczami. W swojej Kronice Jan z Czarnkowa tak pisze o tym wydarzeniu:
"Podobnież wojewoda płocki Abraham, będący podówczas starostą kruszwickim, złupił jednego dnia wsie kapituły gnieźnieńskiej: Parlino większe, Berlino, Parlino mniejsze, Niestromie i Biełki, i całą zdobycz uprowadził do Kruszwicy".
Za: Kronika Jana z Czarnkowa "O spustoszeniu miasta Kwiecisowa" -Wikisource.  
Temat warty osobnego potraktowania ze względu na osobę wspomnianego Abrahama, który był niezwykle barwną i chyba trochę kontrowersyjną postacią.
Drewniany kościół w Parlinie. 
Entrance to the churchyard Poland by Elisabeth Fazel on 500px.com
Available to buy via 500px: Entrance to the church in Parlin Poland

Kościół w Parlinie - wolnostojąca dzwonnica
Najbardziej jednak znanym mieszkańcem wsi był urodzony tu w rodzinie chłopskiej  Wojciech z Parlina (ok. 1415 - ok. 1453), dziekan i profesor teologii na Uniwersytecie Krakowskim. Mieszkańcy wsi uhonorowali go stawiając  centrum wsi w czynie społecznym w 2016 roku jego popiersie.
I jeszcze trochę zdjęć z wnętrza kościoła.
Drewniany kościół we wsi Parlin -  belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z 1 poł. XVI (fragment).
Kościół w Parlinie - ołtarz główny.
Kościół w Parlinie - prospekt organowy
Kościół w Parlinie - ołtarz boczny
Fot. Fazel - Gatz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz