piątek, 8 grudnia 2017

Matka Boska Świecka - Legenda Cudownego Obrazu

Notaki z podróży - Świecie
Za czasów panowania króla Stanisława Leszczyńskiego, pewnien bogaty kupiec z południa Polski popłynął Wisłą do Gdańska sprzedać zboże. Transakcja udała się nad wyraz i kupiec zatrzymał się gospodzie, której właścicielem był protestant. Tam zobaczył piękny obraz Matki Boskiej, którym to karczmarz uszczelniał szpary przy kominku.
Matka Boska Świecka
Kupiec, zauroczony obrazem i nie mogąc patrzeć na bezczeszczenie wizerunku Maryi -zdecydował się nabyć obraz za tyle złotych monet, ile na nim się zmieści. Takiej ceny zażądał karczmarz. Kiedy wracał Wisłą do siebie do Sandomierza, jego statek na wysokości Świecia nagle bez powodu zatrzymał się. Z dala kupiec zobaczył wieże i mury kościoła Bernardynów.
Matka Boska Świecka na ołtarzu głównym w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu.
Aby kupić produkt w oryginalnej rozdzielczości Kliknij tutaj

- Widocznie Maryja chce tu pozostać - pomyślał. I tak się też stało, a sława cudownego obrazu obiegła całą Polskę. Ślepi odzyskiwali wzrok, głusi zaczynali słyszeć. Dowiedział się o tym ów chytry karczmarz, który w międzyczasie zachorował i stracił wzrok. Postanowił skruszony udać się na pielgrzymkę do Świecia. Gdy tylko wszedł do kościoła to zaraz odzyskał wzrok i nawrócił się na wiarę katolicką.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu.
Tyle piękna legenda, w którą można wierzyć lub nie. Według Stanisława Wardeckiego, autora  książki „Krótka historya cudownego obrazu Matki Boskiej Świeckiej”, obraz trafił do Świecia już w 1602 roku, a wierni oglądający ołtarz główny w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu (nazywanego Klasztorkiem), podziwiają obecnie kopię z 1903 roku autorstwa Bernarda Łaszczyńskiego z Poznania. Sam kościół w obecnym kształcie powstał na przełomie 17 i 18 wieku.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu -wnętrze.
Krużganki otaczające dziedziniec przed świątynią oraz wieża-brama zostały dobudowane w 1741 roku i w takim stanie pobernardyński zespół klasztorny zachował się do dnia dzisiejszego.
Barokowy fresk ilustrujący legendę Matki Boskiej Świeckiej - statek na Wiśle w okolicach Świecia, a na nim cudowny obraz Matki Bożej Świeckiej.
Obraz w oryginalnej rozdzielczości dostępny tutaj:Fresk w kościele w Świeciu
Klasztorek w Świeciu - brama główna
Krużganki klasztorne
O Świeciu nad Wisłą Czytaj tutaj
Stara Fara w Świeciu Tutaj
Wykorzystałem: czasswiecia.pl, intour.pl
Wojciech Gatz
Fot. Elżbieta Fazel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz