niedziela, 19 listopada 2017

Generał Sikorski w Inowrocławiu i dworek w Parchaniu

Notatki z podróży - ciekawostki historyczne

Generał Władysław Sikorski (1881-1943) - polski generał i polityk, w okresie II wojny światowej pełnił funkcję premiera Rządu RP na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy polskich lat 1939-43.
Pomnik-ławeczka gen. Władysława Sikorskiego w Uzdrowisku Inowrocław. Fot. Elżbieta Fazel.
Generał Sikorski w 1923 r. nabył na podstawie ustawy o osadnictwie wojskowym majątek we wsi Parchanie (dworek i ok. 80 ha ziemi), kilka kilometrów od Inowrocławia.  Od tego czasu aż do 1939 r. wiosną i latem przebywał z rodziną w Parchaniu i często odwiedzał inowrocławskie uzdrowisko oraz był gościem Hotelu Bast.
Inowrocław - park uzdrowiskowy. Fot. Elżbieta Fazel.


Inowrocław - ul. Królowej Jadwigi w czasie parady młodzieżowych orkiestr dętych 2017. Z tyłu wieżyczka hotelu Bast.
W sierpniu 2005 r. na pamiątkę jego częstych pobytów w Inowrocławiu został odsłonięty nietypowy pomnik-ławeczka gen. Władysława Sikorskiego. Pomnik o wadze ok. 400 kg jest w całości wykonany z brązu i znajduje się przy centralnej alei, przed Zakładem Przyrodoleczniczym.
Uzdrowisko Inowrocław - pijalnia wód. Fot. Elżbieta Fazel.
Autorem rzeźby jest bydgoski artysta plastyk Marek Rona. Odsłonięcie pomnika nastąpiło przy udziale ostatniego Prezydenta Rządu na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, i związane było z obchodami 85. rocznicy „Cudu nad Wisłą” oraz 130. rocznicy powstania Uzdrowiska Inowrocław.
Zabytkowy Hotel "Bast" w Inowrocławiu - relief uliczny

Dworek generała Władysława Sikorskiego w Parchaniu
Dworek generała Władysława Sikorskiego w Parchaniu pod Inowrocławiem, z początku XX wieku. W 1923 r. zakupiony przez gen. Sikorskiego, który spędzał tu miesiące wiosenno-letnie . Po wojnie majątek znacjonalizowano, a w dworku utworzono mieszkania, m.in. dla pracowników PGR Wierzbiczany. Przebudowany z mizernym efektem w latach 70-tych. Jest w złym stanie technicznym. Aktualny właściciel -? Ostatnie informacje są sprzeczne, chociaż dają pewną nadzieję.
Dworek gen. Sikorskiego w Parchaniu - stan z 2010 roku. Fot. Miecia Postołowska
W ubr portal ino.online podał, że Agencja Nieruchomości Rolnych przekaże nam (gminie)  zamieszkały dworek w Parchaniu wraz lokatorami oraz z parkiem, z jednoczesnym przekazaniem nam niezbędnych środków finansowych na poprawę warunków mieszkaniowych mieszkańców dworku. Środki te będą wykorzystane przez gminę na przystosowanie i remont mieszkań, które zostaną przekazane w formie darowizny przez Agencję Mienia Wojskowego. Planuje się utworzenie w tym miejscu muzeum. Dalsze rozmowy, uzgodnienia i realizacja uchwał w toku...Wstyd wielki.
Dworek Gen. Sikorskiego w Parchaniu, stan z lata 2019.
PS Zdjęcia i tekst z sierpnia 2019 pod linkiem Tutaj Jest lepiej ale nie do końca. Fot. Elżbieta Fazel.
Uzdrowisko Inowrocław
W Parchaniu miał miejsce ślub jedynej córki generała Władysława Sikorskiego Zofii Wandy z porucznikiem Stanisławem Leśniowskim. 
Szachulcowy Kościół pw. św. Wojciecha w Parchaniu z 1840 roku.
Generał jak wielokrotnie podkreślał, czuł się dobrze w tej wiejskiej ciszy, a mieszkańcy Parchania z dumą oznajmiali, że był ich sąsiadem i w ich świątyni wydawał córkę za mąż. 
Za: kujawyzachodnie.pl/2013/06/09/ach-co-to-byl-za-slub/
Wojciech Gatz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz