Krzyżacki zamek Bierzgłowo. Zamek główny odestaurowany niestety w neogotyku. Fot. Elżbieta Fazel.
Biskup Szelążek urodził się w 1865 roku w w Stoczku Łukowskim. Był ordynariuszem diecezji łuckiej na Wołyniu (1926-50), założycielem zgromadzenia sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Więzień NKWD w Kijowie, przymusowo wygnany przez władze sowieckie ze swej diecezji.
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Fot. Борис Мавлютов.
Biskup Szelążek zajmował się także działalnością publiczną. W latach 1918–1924 był radcą w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, następnie naczelnikiem wydziału katolickiego i dyrektorem ad personam.
Biskup Łucki Adolf Piotr Szelążek, obraz z 1938 roku, mal. Tito Ridolfi.
W 1920 brał udział w konferencji pokojowej w Rydze jako ekspert ds. majątkowych Kościoła katolickiego.
Krzyż w kaplicy zamku Bierzgłowo. Fot. Autor. Obraz w oryginalnej rozdzielczości dostępny tu: Chrystus Ukrzyżowany, zamek Bierzgłowo
W 1925 współpracował przy zawieraniu konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską jako przedstawiciel Episkopatu Polski. Był profesorem seminarium duchownego w Płocku (w latach 1893–1918) i Petersburgu.
Wnętrze kaplicy na zamku w Bierzgłowie. Fot. Elżbieta Fazel.
Ksiądz biskup Adolf Piotr Szelążek pochowany został w kościele Św. Jakuba w Toruniu. 3 stycznia 2018 roku dokonano oficjalnego otwarcia krypty i przeniesienia doczesnych szczątków biskupa do sarkofagu, który ustawiono w jednej z kaplic nawy bocznej tegoż kościoła. Od 2013 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.
Sarkofag biskupa Adolfa Szelążka w kościele św. Jakuba w Toruniu.
Polecana literatura:
Dk. Waldemar Rozynkowski
Biskup Adolf Piotr Szelążek w Zamku Bierzgłowskim (1946–1950).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz