Kazimierz Filip hrabia Badeni
Austriacy do dzisiaj pamiętają zasługi króla Sobieskiego, ale kto wie, że to właśnie Polacy pod koniec XIX wieku kierowali ich państwem. Premierem rządu Austrii i ministrem spraw wewnętrznych był prawnik Kazimierz Filip hrabia Badeni (1846-1909). Były starosta Żółkiewski i namiestnik Galicji. Urząd premiera Austrii sprawował w latach 1985-97 i został zdymisjonowany przez cesarza Franciszka Józefa po tym, jak wprowadził w Czechach równouprawnienie języka czeskiego i niemieckiego.
W czasie jego premierostwa resortem skarbu zawiadywał inny Polak, Julian Dunajewski (1821-1907), prorektor Uniwersytetu w Pradze i były prezydent Krakowa.
Przeprowadził na tym stanowisku reformę systemu podatkowego; za pomocą bardziej elastycznego opodatkowania udało mu się zrównoważyć budżet, wprowadził m.in. podatki pośrednie oraz podwyższył cła od kawy oraz podniósł ceny wyrobów tytoniowych.
Swoje losy z Polską i Austrią związał także Tadeusz Rittner. Ten wybitny dramaturg urodził się w 1983 roku we Lwowie lecz od młodzieńczych lat związany był z Wiedniem.
Przez 10 lat w Wiedniu przebywał słynny Artur Grottger. Mieszkali i tworzyli tu także Henryk Rodakowski, Gottlieb, Wieniawski i Paderewski. Jan Kiepura doczekał się swojej ulicy oraz popiersia w operze. Nad Dunajem spędził dwa lata Karol Szymanowski.
Być może i obecnie, bardziej wnikliwe badania nad Polonią wiedeńską dostarczą
nam nowej wiedzy o dorobku jej przedstawicieli na przestrzeni całego XX wieku,
włączając do istniejących publikacji również materiały odnoszące się do lat
1950-2000. Do opracowania pozostało bowiem wiele życiorysów związanych z polskim uchodźstwem nie tylko w Wiedniu, ale i na terenie innych miast tej alpejskiej republiki.
Wojciech Gatz
Zdjęcia: domena publiczna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz