Tuczno było niegdyś królewszczyzną w starostwie inowrocławskim. Położone nad brzegami dużego jeziora, na żyznych glebach wydaje się być osadą dość starą. Pierwsza pisemna informacja o parafii w Tucznie pochodzi z 1298 r. O historii wsi warto przeczytać na stronie: zlotnikikujawskie.pl
Pałac we wsi Tuczno
Neoklasycystyczny pałac w Tucznie, woj. kujawsko-pomorskie, wybudowany w 1878 roku dla rodziny Wichlińskich. Wichlińscy całą rodziną brali udział w powstaniu wielkopolskim, Justyna Wichlińska założyła oddział Czerwonego Krzyża w Inowrocławiu. Ród ten był właścicielem majątku do 1939 r. Obecnie w pałacu mieści się Biblioteka Publiczna.
Przed pałacem w Tucznie znajduje się tablica informacyjna, z której wyczytać można ciekawą legendę:
Dawno, dawno temu w Tucznie żył człowiek wyjątkowo podły - zły, samolubny, chciwy. Pewnego razu ów człowiek wybrał się nad jezioro. Po drodze wpadł do głębokiej dziury i szukając wyjścia zobaczył olbrzymi kamień. Gdy chciał go ruszyć, to posypały się na niego z góry skarby - klejnoty, monety, złote naszyjniki. Chłop wrócił w to miejsce ze swoimi braćmi - równi złymi, jak on. Gdy ruszyli kamień ukazała się olbrzymia grota. Z niej to wyskoczył na nieszczęśników trójgłowy potwór - smok. W oka mgnieniu smok pożarł braci - jemu udalo się uciec. Co z tego, skoro zwariował, a jego gospodarstwo popadło w ruinę.
Skrót z tablicy informacyjnej we wsi Tuczno - podane źródło autorstwa: Piotr Woźniak i Grzegorz Weber.
Pałac we wsi Tuczno - brama wjazdowa
Może i w tej legendzie jest źdźbło prawdy. Bo, jak glosi inna:
"Dawno, dawno temu, kiedy wojska szwedzkie wracały spod Częstochowy, przechodziły przez Tuczno i Dźwierzchno, podążając do Łabiszyna. Ciągnęły za sobą skrzynie ze zrabowanymi łupami. Jak głoszą podania, owe wojsko pogubiło większość skarbów, przeprawiając się przez jezioro Pląsno".
Tamtejszy leśniczy z synem odkopali te łupy i na wypadek, gdyby Szwedzi wrócili, zakopali je w innym miejscu. Młodzieniec podczas przenoszenia skrzyń oberwał się i zmarł. Sam leśniczy też nie doczekał długiego żywota.
Podobno po latach część skarbu odkopano, lecz ani szczęścia, ani pieniędzy on nikomu nie przyniósł! I zapomniano o nim".
Za: kujawy.blogspot.com Na podstawie legend zapisanych w kronikach kościelnych z terenu gminy Złotniki Kujawskie.
Kościół parafialny we wsi Tuczno
Neo-gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła zbudowano w latach 1889−91 według planów architekta Alexis Langer z Wrocławia. Jest to ceglana budowla neogotycka z frontową wieżą. Obecna świątynia pw. śś. Piotra i Pawła jest czwartą z kolei. Ufundowana została przez rodzinę Wichlińskich, ówczesnych właścicieli majątku w Tucznie. Wystrój i wyposażenie wnętrza pochodzi z XIX w.
Kościół parafialny św. Piotra i Pawła w Tucznie - widok na ołtarz główny
Wojciech Gatz
Fot. Elżbieta Fazel.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz