poniedziałek, 8 lipca 2019

Krampus - Alpejska Tradycja

Krampus, to towarzysz św. Mikołaja w okresie Świąt Bożego Narodzenia - karze dzieci, które źle się zachowywały przez cały rok, w przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, który nagradza je za dobre zachowanie.
Krampuslauf 2016 in Zirl, Tyrol, Austria. Krampus Christmas Monster Night.
Zdjęcie w pełnej rozdzielczości na 500px.com. Image in full resolution on 500px.com Click Here


Postać Krampusa wywodzi się z austriacko-bawarskiego folkloru alpejskiego. Tradycja ta kultywowana jest do dzisiaj (nie tylko, jako atrakcja turystyczna) w północnych Włoszech, w Chorwacji, w Czechach, Słowenii a także w USA.


Słowo Krampus wywodzi się ze staro niemieckiego (Krampen) i oznacza pazur. Według tradycji pojawiał się z Mikołajem i porywał niedobre dzieci do kosza zawieszonego na plecach.

Tradycyjna maska Krampusa, Zirl, Tyrol. Traditional Krampus Mask.
Możliwość kupna. Possibility to purchase via Redbubble Krampus Mask

Wygląd Krampusa jest dość szkaradny - wiadomo - niegrzeczne dzieci muszą się bać. Często wyobrażany w skórze owcy lub kozy. Nosi odrażającą maskę, najczęściej z drewna lipowego. Podobnie jak diabeł, posiada rogi - takie skrzyżowanie diabła z faunem.
Krampusnacht 2016, Zirl, Tirol, Austria.

Krampus obchodzi swoje święto 5 grudnia, tak zwane Krampusnacht  - niem. "Noc Krampusa". Tradycją związaną z tą postacią jest też Krampuslauf, czyli uliczny bieg, kiedy to ludzie uciekają prze tym demonem.

Reasumując. Krampus to tradycja wywodząca się z wierzeń rzymskich i celtyckich, przyciągająca rzesze turystów. Mimo strasznego wyglądu nikt obecnie się go nie boi. Może i szkoda.
Krampus, maska z Zirl.

English summary
Traditional Krampus carnival mask; Zirl, Tirol, Austria. Krampus is one of a number of Companions of Saint Nicholas in  Austrian Tyrol, Bavaria, Croatia, Czech, Hungary, Slovenia, Slovakia and Northern Italy. Krampus during the Christmas season, punishes children who have misbehaved, in contrast with Saint Nicholas, who rewards the well-behaved with gifts.

Wojciech Gatz
Fot. Elisabeth Fazel. 
Zirl, Tirol, Austria, grudzień 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz