sobota, 13 czerwca 2020

Uśmiechnięta Madonna z Inowrocławia

Uśmiechnięta Madonna (także: Uśmiechnięta Madonna na lwie) z lat 1370–1380 – gotycka, drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem Jezus znajdująca się w kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu. Więcej o kościele Tutaj
Jej autorem był zapewne Mistrz Madonny ze Skarbimierza. Rzeźba należy do tzw. Madonn na lwie: stopa Maryi jest uniesiona w geście deptania lwiego łba, symbolu grzechu. Przedstawienia takie popularne były w rejonie Salzburga i rozpowszechniono je na Śląsku i w Wielkopolsce. Madonna jest z tyłu wydrążona, co może świadczyć, że była przeznaczona do oglądania wyłącznie od frontu.
Kościół Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu (Ruina)
W 1816 władze pruskie, w ramach walki z Kościołem katolickim, zamknęły kościół, który spłonął z 3 na 4 grudnia 1834. Uratowana została rzeźba Madonny, co uznano za wydarzenie cudowne. W 2006 parafianie ofiarowali w Watykanie kopię rzeźby papieżowi Benedyktowi XVI. Podczas tej pielgrzymki autokar uległ wypadkowi, a kopia Madonny wypadła. Nikt nie zginął, co uznano za wydarzenie cudowne. Za: Wikipedia.
Fot. Elżbieta Fazel.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza