czwartek, 14 maja 2020

Drewniany kościół św. Anny w parafii Liszkowo

Początki parafii we wsi Liszkowo na Kujawach (pow. inowrocławski) sięgają przełomu 12/13 wieku.
Kościół w Liszkowie
Najprawdopodobniej została założona przez Benedyktynów z Mogilna, którzy w pobliskim Łążynie mieli swoją posiadłość. Wskazuje na to tytuł kościoła św. Gotarda, pochodzącego z tego zakonu. Kult Gotarda zyskał sprzymierzeńca w osobie Bolesława Krzywoustego, który latem 1135 roku odwiedził grób świętego w Hildesheim i przywiózł jego relikwie do Polski. To jednak osobna i zawiła historia.
Drewniany kościół w Liszkowie

Pod koniec XIII wieku Liszkowo należało do komesa Mateusza, w 1403 roku do Jaśka. W kolejnych latach  XV wieku do Kunata i skarbnika Stefana. W pierwszej połowie XVI wieku kolatorem (patronem, fundatorem) kościoła był starosta Dybowski, Piotr Zagajewski.
Wnętrze kościoła w Liszkowie z belką tęczową i sceną pod Krzyżem.
W 1578 roku miejscowa dziedziczka Barbara Kaczkowska, wyznania Braci Czeskich, oddała kościół w ręce luteranów. Po jej nawróceniu na początku 16 wieku kościół powraca do katolików i zmienia tytuł na św. Anny. Parafia straciła swój polski charakter po rozbiorach. Miejsce polskich ziemian zajęli osadnicy niemieccy sprowadzeni z nad granicy holenderskiej. Dopiero po II wojnie światowej Niemcy opuścili tereny parafii, która powróciła do swych korzeni.
Kościół w Liszkowie - obraz w ołtarzu bocznym
Obecny kościół pw. Św. Anny został wzniesiony w 1713 roku staraniem proboszcza Mikołaja Skrockiego w miejscu wcześniejszych. Po 1713 roku otrzymał barokowe i rokokowe wyposażenie.
Barokowy konfesjonał w kościele w Liszkowie.
Kamienna chrzcielnica przed kościołem, ze znakiem krzyża słonecznego. Niestety na tym zdjęciu mało widoczny.
Krzyż Celtycki
Taki krzyż był powszechny u Celtów, a także u Słowian Wschodnich. Był także atrybutem nordyckiego boga Odyna. Używany w zakonie Benedyktynów, co może potwierdzać  benedyktyńskie korzenie parafii w Liszkowie.
Witraż św. Anny, kościół w Liszkowie.

wog
Fot. Elżbieta Fazel
Źródło: tablica informacyjna na terenie kościoła.
Netografia: manowce.com, zabytek.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz