Ślesin to miejscowość położona w powiecie nakielskim, w gminie Nakło, w woj. kujawsko-pomorskim. W centrum wsi stoi drewniany kościół pw. św. Mikołaja z 1779 r. Jest to budowla jednonawowa, konstrukcji zrębowej, oszalowana. Wystrój i wyposażenie wnętrza jest barokowe i rokokowe.
Dokumentu erekcyjnego parafia nie posiada. Pierwszy kościół założyli i uposażyli prawdopodobnie w XIV wieku Nałęcze. Parafia pod wezwaniem św. Mikołaja założona przy lokacji wsi na prawie średzkim należała do mniejszych. W roku 1486 proboszczem był tu Mikołaj z Kościana. W tym okresie istniał w Ślesinie prawdopodobnie drugi, nowszy kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, ufundowany przez dziedzica wsi Wojciecha Jackowskiego.
Drewniany kościół we wsi Ślesin, ołtarz główny z II połowy 18 wieku. Zdjęcie za Wikipedią. Niestety w trakcie naszej bytności w kościele trwały prace renowacyjne i nie można było wejść do środka.
W roku 1754 wojewodzic czernihowski, książę Aleksander Hilary Potulicki wystawił nową świątynię, która nawiązywała do tradycji drugiego kościoła ślesińskiego i nosiła nazwę Wszystkich Świętych. Kościół w niedługim czasie z nieznanych przyczyn spalił się. W miejsce starego Potuliccy wznieśli w roku 1779 nowy, któremu nadano pierwotne wezwanie św. Mikołaja. Reliktem poprzedniej świątyni pozostała do dziś chorągiewka na sygnaturze wieży z literami A.P. (Aleksander Potulicki) i datą 1754.
Wieża kościoła w Ślesinie
Drewniany kościół we wsi Ślesin.
Zdjęcia: Elżbieta Fazel, lipiec 2018r.
Tekst za Wikipedią.
O kościołach drewnianych woj. kujawsko-pomorskiego także tutaj:
Drewniany kościół we wsi Liszkowo
Drewniany kościół we wsi Niestronno
Drewniany kościół we wsi Kozielec
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz