poniedziałek, 26 lutego 2018

Bydgoski skarb w Katedrze

Skarb znaleziony w styczniu br. w bydgoskiej Katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja /Fara/, to ok. 700 przedmiotów i  złotych monet.
Znajdują się tu monety z 17. i 16. wieku - niderlandzkie, austriackie, polskie, z terenu obecnych Niemiec, a nawet tureckie. To jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych w Polsce. Może to nie wszystko. Archeolodzy znaleźli bowiem kolejne krypty. Prace trwają.
Gotycka Katedra /Fara/ w Bydgoszczy - widok od strony Brdy. O bydgoskiej Katedrze /En/ Tutaj
Sell Art Online
Skarb mieliśmy przyjemność oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Kto go pozostawił, a w zasadzie zakopał pod posadzką za stallami /na zdjęciu wnętrza kościoła z lewej strony/ - trudno powiedzieć. Na pewno stało się to przed szwedzkim Potopem. Być może byli to mieszczanie /mieszczanin/, być może był to skarb kościelny /wotywa/ lub ukryty przez przejezdnego kupca. Jaka jest wartość bydgoskiego skarbu? Historycznie pewnie nie do oszacowania.
Prezbiterium Fary w Bydgoszczy. Po lewej stronie, pod posadzką za stallami  ukryty był skarb. Pierwotnie zapewne był w skrzyni, po której pozostały okucia.
Photography Prints
Pod koniec lat 90. ubw. wraz z kolegą Robertem (nie pamietam niestety nazwiska) na łamach nie istniejacego już Ilustrowanego Kuriera Polskiego pisaliśmy cykl reportaży pt. Skarb. Nasz "Skarb" miał być takim potworem z Loch Ness na okres letniej kanikuły. Zamierzenie było jednak bardziej ambitne od skockiego potwora bo miało na celu także elementy edukacyjno-historyczne.
Pierścienie - część skarbu w bydgoskiej katedrze. Niestety, zdjęcia artefaktów są niewyraźne - poprzez szybę gabloty.
Wyimaginowanym "naszym" skarbem był skarb ukryty przez bydgoskich mieszczan - nie przed Szwedami ale przed Krzyżakami. Krzyżacy kilkakrotnie zdobywali Bydgoszcz i ukrycie przed nimi majątku bardzo bogatych ówczesnych mieszczan było wielce prawdopodobne. Myśmy jednak tego "skarbu" szukali w klasztorach i zamkach zlokalizowanych w pobliżu Bydgoszczy. Do głowy nam nie przyszło, że autentyczny skarb znajduje się 300 metrów redakcji IKP, która mieściła się przy ul. Focha. Rzut beretem od katedry! A to, że to nie jest skarb ukryty przed Krzyżakami, a prawdopodobnie przed Szwedami, nie ma większego znaczenia.
Precjoza - część skarbu w bydgoskiej katedrze.

Cathedral Bydgoszcz Treasure
In January 2018, in the middle of maintenance work in Bydgoszcz Cathedral /Fara/ archeologists found a real treasure, golden coins, jewellery and precious stones. The oldest coin is dated back to 16th century and the youngest was minted in 17th century. Nobody knows, how the treasure ended up in the Cathedral nor who could hide it there. Probably, he was hidden there by Swedish soldiers during the wars (1655–1660) called Swedish Deluge.

Złote monety - część bydgoskiego skarbu
Precjoza, ozdoby - - część bydgoskiego skarbu
Widok Bydgoszczy w lipcu 1657 r., w okresie najazdu szwedzkiego, według ryciny Erika Dahlberga.
Bydgoszcz, luty 2018.
Wojciech Gatz
Fot. Elisabeth Fazel.

1 komentarz: